Skip to main content

СОЦІАЛЬНІ ПАРТНЕРИ ПІДБИВАЮТЬ ПІДСУМКИ РОКУ. НА ПОРЯДКУ ДЕННОМУ ЗБЕРЕЖЕННЯ ТРУДОВОГО ПОТЕНЦІАЛУ ПІДПРИЄМСТВ ГАЛУЗІ

22 березня 2018 року у приміщенні Націнальної акціонерної компанії «Нафтогаз України» відбулось засідання Центральної ради Укрнафтогазпрофспілки за участю представників Міненерговугілля, НАК «Нафтогаз України» та господарських товариств.

Головним питанням порядку денного було виконання у 2017 році Галузевої угоди та колективних договорів на підприємствах, в організаціях та акціонерних товариствах галузі.

Головував на засіданні Голова Укрнафтогазпрофспілки – В.І.Дмитришин. До складу робочої президії засідання також увійшли: С.В. Перелома – перший заступник Голови правління НАК «Нафтогаз України», В.А.Рамазанов – Начальник відділу Міненерговугілля та заступник Голови Укрнафтогазпрофспілки – С.Я. Українець.

Члени Центральної ради зазначили, що незважаючи на комплекс заходів пом’якшуючого характеру, передусім – підвищення рівня оплати праці – працівники галузі все ще відчувають наслідки падіння купівельної спроможності своїх трудових доходів, особливо у зв’язку зі зростанням тарифів на житлово-комунальні послуги та в очікуванні оголошеного підвищення цін на електроенергію та природний газ в 2018 році.

Водночас, не на всіх підприємствах вдалося забезпечити виконання домовленостей, стримати розвиток низки негативних процесів та забезпечити вирішення важливих соціальних питань.

Учасники засідання звернули увагу соціальних партнерів на те, що значна диспропорція в темпах зростання та фактичних рівнях середньої заробітної плати працівників підприємств в цілому та окремо працівників робітничих професій свідчить про негативні тенденції в забезпеченні справедливої оплаті праці працівників основного виробництва, що є однією з причин плинності висококваліфікованих робітничих кадрів.

На підтримку звернення члена Центральної ради профспілки, голови первинної профспілкової організації Левченко Т.М. вирішено направити звернення до Наглядової ради і Правління ПАТ «Укрнафта» з вимогою невідкладно прийняти рішення щодо збереження робочих місць, забезпечення сировиною Гнідинцівського ГПЗ і створення умов для стабільної роботи трудового колективу.

Членами Центральної ради прийнято рішення надіслати Прем’єр-міністру України Гройсману В.Б., Міністру енергетики та вугільної промисловості України Насалику І.С звернення з вимогою щодо відхилення Урядом пропозицій Міністерства екології та природних ресурсів в оприлюдненому ним проекті Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо призупинення права користування надрами» стосовно надання Держгеонадра права одноосібно відмовляти у продовженні строку дії, видачі нових спецдозволів або зупиняти (анулювати) спецдозволи, якщо надрокористувач має податковий борг (незалежно від суми), оскільки запровадження такої норми призведе до повної зупинки видобутку вуглеводнів ПАТ «Укрнафта», масового скорочення робочих місць та працівників.

У прийнятій постанові щодо виконання Галузевої угоди Укрнафтогазпрофспілкою запропоновано Голові правління Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» Коболєву А.В. попередити керівників і менеджмент акціонерних товариств щодо обов’язкового додержання ними норм Галузевої угоди між Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» і Профспілкою працівників нафтової і газової промисловості України на 2012-2014 роки, як чинної в період до укладення нової угоди, відповідно до вимог ст.9 Закону України «Про колективні договори і угоди»; невідкладно офіційно довести до виконання керівникам акціонерних товариств Групи Нафтогаз, їхніх структурних підрозділів лист Міненерговугілля від 11.01.2018р. №04/19-225 щодо організації роботи з укладання і виконання колективних договорів, порядку звітування про виконання галузевої угоди, недопущення включення до колективних договорів норм, що погіршують рівень соціального захисту працівників порівняно з Галузевою угодою, невтручання у діяльність профспілкових організацій; забезпечити прийняття керівниками компаній рішень щодо приведення до єдиного для всіх компаній та працівників стандарту розмірів матеріальних виплат працівникам, що опинилися у скрутних життєвих обставинах тощо.

Окремим питанням порядку денного Центральна рада Укрнафтогазпрофспілки розглянула стан збереження робочих місць і розвиток трудового потенціалу підприємств нафтогазового комплексу і прийняла постанову, у якій підкреслено прогресуюче вимивання кваліфікованих робітничих кадрів та фахівців з трудових колективів через наростаючу трудову еміграцію, кількаразове порівняно з сусідніми країнами відставання у розмірах заробітних плат та інших умов праці в Україні а також відсутність системних заходів протистояння цим процесам на рівні державної політики.

Члени Центральної ради прийняли рішення увійти з пропозиціями до ФПУ, СПО об’єднань профспілок щодо вироблення спільної позиції профспілок України з протидії загрозі депопуляції та декваліфікації підприємств реального сектора економіки: прискорене підвищення до конкурентного з сусідніми країнами рівня заробітних плат, гарантування безпечних і здорових умов праці, соціального розвитку трудових колективів, розширення легального працевлаштування і відстоювання її перед всеукраїнськими об’єднаннями організацій роботодавців та Кабінетом міністрів України.

Учасники засідання прийняли низку рішень з цього питання, одним з яких стало звернутись до керівників господарських товариств галузі визначити в режимі соціального діалогу з профспілковими організаціями і

затвердити на період до 2030 року перспективні заходи з кадрової стратегії, збереження підготовлених в трудових колективах працівників основних робітничих, інженерних професій, інших профільних фахівців, заохочення до професійного (кар'єрного) зростання, постійного підвищення якості та стимулювання продуктивності праці, забезпечення постійного професійного перенавчання та підвищення кваліфікації, розширення спектру соціальних стимулів на підприємствах (медичне страхування, санаторно-курортне лікування і оздоровлення, забезпечення житлом тощо).

А.М. Івашина

Головний фахівець апарату ЦР Укрнафтогазпрофспілки