Skip to main content

В ЯКІ СТРОКИ РОБОТОДАВЕЦЬ МАЄ РОЗРАХУВАТИСЯ З ПРАЦІВНИКОМ, ЩО ЗВІЛЬНЯЄТЬСЯ

При звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення

Головним державним інспектором Управління Держпраці у Полтавській області надано деякі роз'яснення щодо розрахунків з працівниками при звільненні.

Так, згідно зі ст. 116 КЗпП, при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Тобто, останній робочий день - це день, коли мають здійснити всі виплати у випадку, якщо працівник "на місці".

Якщо ж працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Відповідну вимогу варто оформлювати письмово і надсилати засобами поштового зв'язку (рекомендований лист з описом вкладення) для отримання підтвердження доставки.

У разі надання відпустки з наступним звільненням з роботи розрахунок повинен бути здійснений в останній робочий день перед відпусткою (днем звільнення у трудову книжку працівника буде зазначений останній день відпустки).

Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум. На практиці працівникам видають для ознайомлення роздруківку з нарахованими сумами і знятими податками. Після ознайомлення працівник погоджується з нарахованими сумами (мовчазна згода) або ж оспорює її. Якщо працівнику не вдалося довести своєї правоти роботодавцю, спір слід вирішувати в судовому порядку.

В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен виплатити в день звільнення або не пізніше наступного дня після пред'явлення вимоги про розрахунок неоспорювану працівником суму.

Якщо працівник погодився з сумами, нарахованими при звільненні, а працедавець все рівно їх не виплачує, до працедавця буде застосовуватися "пеня" - середній заробіток за кожний день такої затримки.

Водночас наголошено на важливому нюансі: відсутність коштів у роботодавця не може бути підставою невиплати належних працівникові коштів та не звільняє його від відповідальності. Нетривалий час роботи працівника на підприємстві й незначна частка заборгованості підприємства перед працівником у виплаті заробітної плати також не є підставою для звільнення роботодавця від відповідальності при затримці виплат.


А.М. Івашина
Головний фахівець апарату ЦР Укрнафтогазпрофспілки

За даними https://ligazakon.net/