Skip to main content

ПРО ДОПЛАТИ РОБІТНИКАМ ЗА РОБОТУ ІЗ ШКІДЛИВИМИ УМОВАМИ ПРАЦІ

Якими нормативними документами слід керуватися для визначення робіт, на яких можуть установлюватися доплати працівникам за шкідливі умови праці?

Згідно зі статтею 7 Закону України «Про охорону праці» (далі – Закон) працівники, зайняті на роботах із важкими та шкідливими умовами праці, безоплатно забезпечуються лікувально-профілактичним харчуванням, молоком або рівноцінними харчовими продуктами, газованою солоною водою, мають право на оплачувані перерви санітарно-оздоровчого призначення, скорочення тривалості робочого часу, додаткову оплачувану відпустку, пільгову пенсію, оплату праці у півищеному розмірі та інші пільги і компенсації, що надаються в порядку, визначеному законодавством.

За статтею 100 КЗпП на важких роботах, на роботах із шкідлвими і небезпечними умовами праці, на роботах з особливими природними, географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоровя встановлюється підвищена оплата праці. Перелік цих робіт визначається Кабінетом Міністрів України.

До затвердження такого переліку в установленому порядку підвищена оплата праці за роботу із шкідливими умовами праці може встановлюватия за рахунок власних коштів підприємства на підставі ст. 7 Закону, згідно з якою роботодавець може за свої кошти додатково встановлювати за колективним договором працівникові пільги і компенсації, не передбачені законодавством.

Також за частиною 3 ст. 7 Закону України «Про колективні договори і угоди» колективний договір може передбачати додаткові, порівняно з чинним законодавством й угодами, гарантії, соціально-побутові пільги.

Національним законодавством не заборонено розробляти та затверджувати окремий галузевий перелік робіт із особливо важкими та шкідливими і важкими умовами праці, на яких може встановлюватися підвищена оплата праці.

Так робітникам, зайнятим на будівельних, монтажних та ремонтно-будівельних роботах із шкідливими і важкими та особливо шкідливими умовами праці, підвищена оплата праці встановлюється відповідно до Переліку робіт з важкими та особливо шкідливими умовами праці у будівництві, на яких встановлюється підвищена оплата, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.07. 2005 р. №576.

Наразі Мінсоцполітики України опрацьовує законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо гарантій забезпечення мінімальної заробітної плати та оплати праці на роботах із важкими, шкідливими та небезпечними умовами праці», яким, зокрема передбачається врегулювати питання щодо визначення на рівні угод та колективних договорів переліку важких робіт та робіт із шкідливими і небезпечними умоами праці та умов підвищеного ризикудля життя та здоров’я, які передбачають оплату праці в підвищеному розмірі, відповідно до ст. 100 КЗпП

 

Джерело:«Праця і зарплата»№12 (1120) від 27 березня 2019 року.