Skip to main content

ПРО РОЗРАХУНОК СЕРЕДНЬОЇ ЗАРПЛАТИ

Як розраховується середня зарплата для виплати компенсації, оплати часу відпустки тощо?

За частиною 1 ст. 83 КЗпП у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню итину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. №100 затверджено Порядок обчислення середньої заробітної плати (далі – Порядок).

Відповідно до п.2. Порядку обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв’язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або для виплати компенсації за невикористані відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки.

Працівникові, який пропрацював на підприємстві, в установі, організації менш ніж один рік, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактичний час роботи, тобто з першого числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, в якому надається відпустка або виплачується компенсація за невикористану відпустку.

Наприклад, якщо працівника було прийнято на посаду 12 лютого 2019 р., а звільнення відбулося 19 липня 2019 р., то для обчислення середньої зарплати для виплати грошової компенсації за невикористані дні відпустки потрібно брати виплати за повністю відпрацьовані місяці, а саме: з березня до червня 2019 р.

У всіх інших випадках збереження середньої заробітної плати середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні два календарних місяці роботи, що передують події з якою пов’язана відповідна виплата. Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менш як два календарни місяці, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.

Якщо протягом останніх двох календарних місяців працівник не працював, середня заробітна плата обчислюється виходячи з з виплат за попередні два місяці роботи. Якщо і протягом цих місяців працівник не відпрацював жодного робочого дня, середня заробітна плата обчислюється відповідно до останнього абзацу п.4. Порядку.

Згідно з пунктом 4 Порядку в інших випадках, коли нараховування проводяться виходячи із середньої заробітної плати, і працівник не мав заробітку не з його вини, розрахунки проводяться виходячи з установлених йому в трудовому договорі тарифної тавки, посадового (місячного) окладу.

А.М. Івашина

Головний фахівець апарату ЦР Укрнафтогазпрофспілки

Джерело:«Праця і зарплата»№14 (14) від 20 листопада 2019 року