Skip to main content

ЩО ЗАГРОЖУЄ РОБОТОДАВЦЮ ЗА ПОРУШЕННЯ ПОРЯДКУ ВИПЛАТИ ЗАРПЛАТИ

Штрафи за порушення законодавства про працю, у т.ч. і за порушення, які стосуються виплати зарплати, накладаються посадовими особами Держпраці (п. 2 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2013 р. № 509).

 

Розгляньмо, які розміри штрафів чекатиме на роботодавця, якщо ним порушено законодавчі вимоги до порядку виплати (чи невиплати) зарплати.

 

Штрафи за порушення порядку виплати зарплати

Вид порушення

Розмір штрафу

Згідно

зі ст. 41 КУпАП

Згідно

зі ст. 265 КЗпП

Порушення встановлених строків виплати пенсій, стипендій, заробітної плати. Виплата їх не в повному обсязі

від 510 грн

до 1700 грн.

Повторне вчинення порушення протягом року — від 1700 грн до 5100 грн

3 мінзарплати, установлені законом на момент виявлення порушення

Зазначені дії в рядку 1 таблиці, які вчинені щодо неповнолітнього, вагітної жінки, одинокого батька, матері чи особи, котра їх замінює та виховує дитину віком до 14-ти років або дитину-інваліда

від 1700 грн

до 5100 грн

Порушення строку надання працівникам, у т.ч. колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на цьому підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи — підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 р. № 393/96-ВР . Надання зазначених документів із недостовірними даними.

До такого порушення можна віднести й порушення вимоги ст. 110 КЗпП, за якою при кожній виплаті заробітної плати необхідно повідомляти працівника про її розмір та період виплати

від 510 грн

до 1700 грн.

Повторне вчинення порушення протягом року — від 1700 грн до 5100 грн

Недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці.

Сюди потрапляють усі види порушень КЗпП та Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР, якими передбачаються мінімальні обсяги трудових гарантій, зокрема, у частині виплати індексації, оплати за роботу у вихідні дні, у нічний час тощо

10 мінзарплат, установлених законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення

Порушення встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов'язків, передбачених Законами України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 р. № 2232-XII, «Про альтернативну (невійськову) службу» від 12.12.1991 р. № 1975-XII, «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 р. № 3543-XII

від 850 грн

до 1700 грн

10 мінзарплат, установлених законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення

Виплата зарплати (винагороди) без нарахування та сплати ЄСВ і податків

30 мінзарплат, установлених законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення

Усі наведені вище штрафи накладаються на посадових осіб установ і організацій незалежно від форми власності, фізичних осіб — підприємців, які використовують найману працю. Протоколи про адмінправопорушення передбачені ч.ч. 1–4 і 7 ст. 41 КУпАП, складає Держпраці (п. 1 ч. 1 ст. 255 КУпАП). Рішення про накладення штрафів виносяться суддями районних, районних у місті, міських або міськрайонних судів (ст. 221 КУпАП).

Зауважимо!

Якщо справи про адміністративні правопорушення, відповідно до КУпАП чи інших законів, підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через 3 місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні — не пізніш як через 3 місяці з дня його виявлення (ч. 2 ст. 38 КУпАП).

І це ще не кінець, адже окремі порушення цілком можуть виходити за межі простої фінансової чи адміністративної відповідальності. За особливе свавілля в частині невиплати зарплати передбачена кримінальна відповідальність.

Згідно із ч. 1 ст. 175 ККУ, за безпідставну невиплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої установленої законом виплати громадянам більш як за 1 місяць передбачено:

штраф у розмірі від 8500 грн до 17000 грн

або виправні роботи на строк до 2-х років,

або позбавлення волі на строк до 2-х років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3-х років.

У разі якщо такі дії були вчинені внаслідок нецільового використання коштів, призначених для виплати заробітної плати, стипендії, пенсії й інших установлених законом виплат, тоді згідно із ч. 2 ст. 175 ККУ матимемо:

штраф від 17000 грн до 25500 грн

або обмеження волі на строк до 3-х років,

або позбавлення волі на строк до 5-ти років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3-х років.

Однак якщо до моменту пред’явлення особі обвинувачення в учиненні злочину за ч.ч. 1 і 2 ст. 175 ККУ керівник підприємства чи ФОП виплатить заборговані кошти в повному обсязі, тоді матимемо пом’якшення у вигляді звільнення від кримінальної відповідальності.

Джерело: газета «Інтерактивна бухгалтерія»