Skip to main content

ЩО ЗМІНИЛОСЯ З 1 СІЧНЯ: ЗАРПЛАТИ, ПЕНСІЇ ТА ВИПЛАТИ

Зростання «мінімалки» на 450 грн, підвищення зарплат і пенсій «окремим категоріям» громадян, субсидії «живими грошима» та «муніципальна няня» — ці та інші зміни чекають на українців вже з першого дня нового року.

Зарплати

Згідно з держбюджетом, мінімальна заробітна плата в Україні з 1 січня зросла до 4173 грн в місяць, або до 25,13 грн в погодинному розмірі. Це на 450 гривень більше, ніж в минулому році.

Прожитковий мінімум на одну особу в місяць з 1 січня 2019 року становитиме 1853 грн, з 1 липня — 1936 грн, з 1 грудня — 2027 грн.

Крім того, зростання видатків на безпеку дозволить підвищити зарплати військовим та правоохоронцям. Так, грошове забезпечення військових має зрости на 30% — мінімальний розмір для контрактника має становити 10000 грн. А мінімалка грошового забезпечення нацгвардійців, рятувальників та прикордонників має зрости на 22-25%.

Пенсії

Бюджет 2019 також передбачає автоматичну індексацію пенсій, перша з яких має відбутися 1 березня. Але і з 1 січня у пенсійних виплатах для окремих категорій громадян будуть зміни:

З 1 січня більшу мінімальну пенсію отримають пенсіонери, які старші за 65 років та мають трудовий стаж 35 років — для чоловіків, 30 років — для жінок. Підвищення становитиме 172 грн — до 1669 грн на місяць. Це стосуватиметься близько 2 млн пенсіонерів.

Іншим пенсіонерам мінімальну пенсію, яка з грудня 2018 становить 1497 грн, підвищать з 1 липня та 1 грудня 2019 року. Це буде найбільший перерахунок пенсій, який стосуватиметься близько 11 млн громадян. Розмір підвищення пенсій становитиме від 15% до 40%.

З 1 січня 2019 військові пенсіонери — близько 500 тисяч людей — отримуватимуть 75% від суми підвищення. Минулого року ця частина складала 50%.

Більші пенсії також почнуть отримувати і пенсіонери органів внутрішніх справ.

Крім того, згідно з досягнутою наприкінці 2018 року домовленістю, «Укрпошта» й надалі виплачуватиме пенсії. Компанія отримала додаткові 500 млн грн на погашення збитків від цього. Поточний тариф на доставку пенсій, за підрахунками «Укрпошти», покриває лише 60% видатків підприємства на цю послугу.

Муніципальна няня

З 1 січня почне діяти нова соціальна программа — «муніципальна няня». За нею батьки отримуватимуть відшкодування плати за послуги догляду за дитиною до 3 років у розмірі прожиткового мінімуму на дітей до 6 років. З 1 січня цей прожитковий мінімум становитиме 1626 грн, а до кінця 2019 року зросте до 1779 грн.

Для того, щоб отримати гроші від держави, батьки мають самі обрати няню, укласти з нею угоду про офіційне працевлаштування, а на кінець року надати документи на відшкодування.

Субсидії

Громадяни, які звертатимуться за комунальними субсидіями з 1 січня 2019 року, отримуватимуть їх вже «живими грошима», — так почнеться перший етап «монетизації субсидій». На ці виплати у бюджеті виділено 20 млрд грн.

Кошти надходитимуть на спеціальний рахунок отримувача субсидії в «Ощадбанку».

«Створюється окремий спеціальний рахунок, з якого можна переказати кошти виключно за тими рахунками, що зазначені під час звернення за субсидією», — пояснив міністр соціальної політики Андрій Рева.

Він також нагадав, що і зекономлені кошти також можна буде отримати «живими грошима»:

«Після того, як людина сплатила свою частину рахунку і закінчився опалювальний сезон, людям перераховують усі зекономлені кошти на звичайні рахунки, і вони можуть їх використовувати на власний розсуд».

За планом, з 1 травня субсидії «живими грошима» отримуватимуть ті, хто користуються ними певний час і не припиняють отримувати їх і влітку. З 1 жовтня усі субсидії повинні бути монетизовані.

Загалом бюджетні витрати на комунальні субсидії становитимуть трохи більше ніж 55 млрд грн. При цьому правила надання субсидій не зміняться.

Комуналка та рахунки за електроенергію

Водночас можливе зростання доходу українців може затьмарити підвищення тарифів на опалення.

За словами керівника профільного відділу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Світлани Черних, середнє підвищення тарифу на теплову енергію для населення буде 16,6% — до 1253,5 грн за одну Гкал.

А ще від 1 січня 2019 року за електрику треба буде платити двом компаніям — тій, що її розподіляє, і тій, що постачає. Перші платіжки з розділеною платою за електрику з окремими рядками за послуги розподілу і за послуги постачання електроенергії споживачі отримають вже у лютому.

Постачальники електрики запевняють, що перехід на нову систему платежів відбуватиметься максимально просто для споживачів.

Джерело: ВВС