Skip to main content

ПРО ПОРЯДОК ТА РОЗМІР ВИПЛАТИ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ ЗА ПЕРШУ ПОЛОВИНУ МІСЯЦЯ

Як визначити изначити строки та розмір заробітної плати за першу половину місяця?

Чи потрібно утримувати податки із заробітної плати за першу половину місяця?

Економічні, правові та організаційні засади оплати праці працівників, які перебувають у трудових відносинах на підставі трудового договору з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та господарювання, а також з окремими громадянами регулює Закон України «Про оплату праці» (далі – Закон).

За статтею 24 Закону розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а за відсутності таких органів – представниками, обраними й уповноваженими трудовим колективом), але не менший від оплати фактично відпрацьованого часу з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника.

Отже, розмір заробітної плати за першу половину місяця має бути не меншим від оплати фактично відпрацьованого працівником часу  з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника. Тобто розмір заробітної плати за першу половину місяця розраховують виходячи з окладу працівника, але з урахуванням відпрацьованого ним часу за період з першого до 15 числа місяця, в якому її нараховують.

При цьому відповідно до ст..26 Закону відрахування із заробітної плати можуть провадитися тільки у випадках, передбачених законодавством.

Під час кожної виплати заробітної плати загальний розмір усіх відрахувань не може перевищувати 20%, а у випадках, передбачених законодавством, – 50% заробітної плати, що належить до виплати працівникам.

За статтею 168 Податкового кодексу України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок.

Згідно зі ст. 164 Кодексу загальний оподатковуваний дохід – це будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку впродовж звітного податкового періоду.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, доходи  вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платникові податку відповідно до умов трудового договору (контракту).

Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом.

А.М. Івашина
Головний фахівець апарату ЦР Укрнафтогазпрофспілки
За матеріалами «ПРАЦЯ І ЗАРПЛАТА» 23.0.12019 р.