Skip to main content

СВІТОВІ ТА ЄВРОПЕЙСЬКІ ПРОФСПІЛКИ ЗАКЛИКАЛИ УКРАЇНУ НЕ ПРИЙМАТИ ЗАКОН ПРО ПРАЦЮ

Лідери світового і європейського профспілкового руху написали лист на адресу вищого керівництва України, в якому різко розкритикували плани влади прийняти закон "Про працю".

Зокрема, лист підписали Міжнародна конфедерація профспілок (МКП, представляє інтереси 20 мільйонів працівників в 163 країнах і налічує 332 національні членські організації), Європейська конфедерація профспілок (ЄКП, яка представляє 45 мільйонів трудящих з 90 профоб'єднань об'єднань в 38 європейських країнах), а також представники 10 європейських галузевих федерацій профспілок.

У листі зокрема, йдеться про те, що 27 грудня Кабінет Міністрів України подав до Верховної Ради проект закону "Про працю", який позбавить найманих працівників правового захисту, а самі профспілки - можливості їх захищати.

"Останнім часом таким же чином були внесені і інші законопроекти, а саме проекти законів" Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо окремих питань діяльності професійних спілок) "(реєстр. № 2681)," Про внесення змін до Кодексу законів про працю України про додаткові підстави для звільнення "(рег. № 2584) та інші.

Вони порушують основоположні права рробітників в обхід міжнародних стандартів. Ці законодавчі зміни розроблялися за закритими дверима без повноцінних і відвертих тристоронніх консультацій з репрезентативними профспілками ", - йдеться в листі.

Профспілкові лідери назвали найбільш проблемні та конфліктні нововведення, які містить законопроект.

1.Одностороннє розірвання трудових договорів роботодавцями всупереч статті 4 Конвенції МОП №158 про припинення трудових відносин (ратифікована Україною в 1994 році), яка передбачає, що для припинення трудових відносин необхідні законні підстави, або пов'язані зі здібностями чи поведінкою працівника або викликані виробничою необхідністю. Повна свобода, яка надається роботодавцю в звільненні працівників без виплати вихідної допомоги, особливо вплине на профспілкових активістів і інформаторів.

2. Роботодавці зможуть вносити зміни в умови трудового договору та звільняти працівників, які не погодяться на ці зміни. На практиці це означає, що положення трудового договору фактично є обов'язковими тільки для працівника, оскільки роботодавець може в односторонньому порядку вносити зміни.

3. Розширення і заохочення використання короткострокових трудових договорів та договорів з нефіксованим робочим часом ведуть до відсутності гарантій зайнятості і доходів, непередбачуваності робочого часу і стресу у працівників. Законопроектом дозволяється укладати строкові трудові договори на термін до п'яти років, не рахуючи того, що дуже часто цими договорами зловживають і працівників приймають за короткостроковими договорами на роботу, що фактично має постійний характер.

4. Різке зниження рівня оплати за понаднормові роботи зі 100% до 20% звичайної оплати праці порушує Конвенцію МОП №1 про робочий час, яка вимагає, щоб розмір оплати понаднормового часу був не менше 1,25 звичайної оплати. Крім того, в законопроекті зменшуються існуючі обмеження на понаднормову роботу.

5. Скасування деяких соціальних гарантій і зменшення захисту матерів з дітьми ще більше полегшить їх звільнення. Більш того, працівники будуть зобов'язані повідомляти роботодавцю всю інформацію, яка може вплинути на їх роботу, і вагітність, і стан здоров'я не виключені з цієї вимоги.

6. Численні обмеження права на свободу об'єднань, порушують Конвенцію МОП №87 про свободу об'єднань і захист права на організацію (ратифікована Україною в 1956 році). Сюди входить обмеження кількості первинних профспілкових організацій на одному підприємстві максимум до двох, що прямо суперечить висновкам Комітету МОП з питань свободи об'єднань, який зазначив, що законодавче обмеження кількості профспілок порушує право на свободу об'єднань.

Більш того, законопроект вимагає примусову передачу уряду профспілкового майна, придбаного до 1991 року, в тому числі майна, створеного за рахунок профспілкових коштів. Крім того, мінімальний поріг для створення профспілкової організації пропонується підвищити з 3 до 10 працівників, що позбавляє права на створення профспілки працівників малих підприємств. Запропоновані зміни також передбачають створення "контрольних комісій", які повинні моніторити і контролювати діяльність профспілок і в які можуть входити не члени профспілки.

7. Обмеження права на отримання інформації для цілей колективних переговорів знищує умови, необхідні для сприяння проведенню чесних колективних переговорів. "Це лише деякі з тих положень законопроектів, які серйозно порушують численні основоположні і технічні конвенції МОП, зокрема Конвенцію МОП №87 про свободу об'єднань, Конвенцію МОП №98 про колективні переговори і Конвенцію МОП №144 про тристоронні консультації. Такі зміни в захисті працівників неприйнятні для країни, яка заявляє про свою вірність демократичним цінностям, декларує європейські прагнення і взяла на себе зобов'язання дотримуватися принципів ЄС, підписавши Угоду про асоціацію ", - вважають автори листа.

Вони також нагадали, що Пан'європейський регіональна рада МКП в середині грудня ухвалив резолюцію, засудивши ці пропозиції і закликавши уряд України відкликати законопроект і звернутися за технічною допомогою до МОП.

А через кілька днів ЄКП пообіцяла підняти це питання на рівні Європейської комісії та Європейського парламенту на підставі того, що законопроект суперечить Угоді про асоціацію між Україною та ЄС.

"Ми будемо продовжувати інформувати МОП і Європейський Союз про цю серйозну ситуації і без вагань будемо використовувати існуючі міжнародні і регіональні механізми захисту прав працівників, якщо посягання на права працівників і їх профспілки триватимуть", - запевнили лідери профруху і додали, що нададуть українським профспілкам всю необхідну підтримку в протистоянні з владою.
"Українські профспілки оголосили про проведення кампанії проти законопроектів і політики уряду. Ми повністю підтримуємо цю кампанію і висловлюємо солідарність з усіма працівниками України та їх профспілками. Ми вимагаємо відкликати законопроект і відкласти будь-які офіційні слухання у Верховній Раді. Ці законодавчі зміни повинні бути предметом пвномасштабних консультацій з профспілками. Немає жодного обґрунтування поспішного прийняття розроблених законопроектів, зокрема без повноцінних тристоронніх переговорів. Ми закликаємо уряд України скористатися технічною допомогою МОП в підготовці трудового кодексу, який відповідав би міжнародним стандартам.

Письмо подписали Шаран Барроу, Генеральный секретарь МКП и Лука Висентини, Генеральний секретарь ЕКП и ПЕРР.

"Ми закликаємо український уряд і Парламент дотримуватися положення, викладені в Угоді про асоціацію з Європейським Союзом, зокрема щодо міжнародних трудових стандартів (МОП), а також принципу соціального діалогу ЄС ", - написали автори звернення.

Лист підписали Шаран Барроу, Генеральний секретар МКП і Лука Вісентіні, Генеральний секретар ЄКП та ПЄРР.

А.М. Івашина
Головний фахівець апарату ЦР Укрнафтогазпрофспілки
за матеріалами

https://strana.ua/news/244205-mirovye-i-evropejskie-profsojuzy-prizvali-vlasti-ukrainy-otlozhit-prinjatie-zakona-o-trude.html?utm_source=smi2