Skip to main content

ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ В СОЦІАЛЬНИХ ВІДПУСТКАХ НА ДІТЕЙ — РОЗ’ЯСНЮЄ МІНЕКОНОМІКИ

Найбільше спорів виникає щодо надання такого виду відпусток одиноким матерям

В Мінекономіки пояснили окремі питання, які виникають при наданні відпусток працівникам, які мають дітей. Йдеться про додаткову соціальну відпустку за ст. 19 Закону про відпустки. Серед таких:

1. Чи має право на відпустку "на дітей" вдова, що має двох дітей віком 6 і 10 років, яка вийшла вдруге заміж (другий чоловік не всиновив дітей)?

Вдова, яка вийшла заміж, але її чоловік не усиновив дитину, має право на соціальну додаткову відпустку за підставою "одинока мати". Також жінка має право на соціальну додаткову відпустку як жінка, яка має двох або більше дітей віком до 15 років.

2. Чи має право жінка, що усиновила дитину, якій 01.01.2019 р. виповнилося 18 років, на соціальну відпустку за 2019 рік?

Жінка має право на соціальну відпустку за 2019 рік повної тривалості - 10 календарних днів, незалежно від відпрацьованого часу у цьому році.

3. Чи може батько трьох дітей віком до 15 років отримати відпустку "на дітей" за умов, що його дружина не працює?

Такою відпусткою може скористатися лише батько, який працює і виховує дитину без матері (у тому числі, у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі). На думку міністерства, до цієї категорії належать:

- чоловік, який не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини записаний як її батько;

- вдівець чи розлучений чоловік, який виховує дитину без матері.

Проте чоловік не підпадає під визначення одинокого батька, якщо виховує дітей у шлюбі разом з їх матір'ю. Відповідно цей батько не має права на додаткову соціальну відпустку.

4. Чи має право на відпустку "на дітей" одинока жінка, що виховує 17-річну доньку, яка народила дитину?

Якщо немає рішення органу опіки та піклування або суду, то повна цивільна дієздатність не виникла і право на соціальну відпустку не втрачено.

А.М. Івашина
Головний фахівець апарату ЦР Укрнафтогазпрофспілки

Джерело: лист Мінекономіки від 13.05.2020 р. № 3512-06/30165-02.