Skip to main content

ЯК ОПЛАЧУЄТЬСЯ ЛІКАРНЯНИЙ ПІД ЧАС ПРОСТОЮ ЧИ ПРИЗУПИНЕННЯ ДІЇ ТРУДОВОГО ДОГОВОРУ У ПЕРІОД ВОЄННОГО СТАНУ

Федерація профспілок України роз'яснила, чи оплачувати листок непрацездатності працівника під час простою на підприємстві. Нагадаємо, що відповідно до ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї одного з таких страхових випадків, зокрема, тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, а також тимчасової непрацездатності на період реабілітації внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві.

Час простою не з вини працівника, оплачується з розрахунку не нижче від 2/3 тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу). Тож якщо під час простою підприємства не з вини працівника застрахована особа отримує зарплату у розмірі не нижче від 2/3 тарифної ставки, то право на отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності у разі настання страхового випадку зберігається. При цьому підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності

 

 

У зв'язку з військовою агресією проти України в умовах воєнного стану дія трудового договору може бути призупинена, що виключає можливість надання та виконання роботи. Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин. Відповідно до статті 22 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї страхового випадку.

Таким чином, у період призупинення трудового договору, припиняється виплата заробітної плати, та відповідно втрачається право працівника на матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу).

Зазначимо, згідно зі статтею 13 Закону України „Про організацію трудових відносини в умовах воєнного стану” відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового у повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію проти України.