Skip to main content

Солідарна підтримка боротьби України Угорськими та Європейськими Профспілками

 
23 квітня в Будапешті (Угорщина) пройшла регіональна зустріч членських організацій IndustriALL-Європа, які представляють промислові профспілки
Польщі, Угорщини, Чехії, Словаччини, Словенії та України.
До української делегації входили представники Атомпрофспілки, Профспілки авіабудівників, Нафтогазпрофспілки, Профспілки металургів, Профспілки працівників вугільної промисловості, Профспілка « Машприлад», та Профспілки працівників оборонної промисловості.
Основна мета зустрічі- погодити спільні позиції перед засіданням Виконавчого Комітету IndustriALL-Європа (14-15 травня), проаналізувати хід кампанії по створенні належних робочих місць в промисловості, розглянути результати імплементації Європейської Директиви по адекватній мінімальній заробітній платі, а також заслухати інформацію про актуальні події в Україні та інших країнах регіону.
Заступник Генерального Секретаря IndustriALL- Європа Ізабель Бартес розпочала свій виступ з нагадування про недавні події -підписання Декларації Val Duchesse на Саміті соціальних партнерів та її імплементації. Зазначила, що представники IndustriALL-Європа входять до створеної внутрішньої консультативної групи Україна-ЄС в рамках Угоди про Асоціацію України-ЄС, і через цей механізм готові лобіювати інтереси українських профспілок в керівних органах Асоціації.
Вона зосередилась на ключових позиціях Директиви по мінімальній заробітній платі. Директива – обов’язкова для імплементації не тільки в 27 країнах ЄС, але і для країн-кандидатів. Згідно Директиви охоплення колективними договорами повинно сягати не менше 80%. З цією метою, в країнах, де охоплення менше, повинні бути розроблені плани дій на 5 років. На сьогодні тільки 8 країн ЄС досягли показника покриття колдоговорами у 80%.
Мінімальна заробітна плата повинна відповідати критеріям, які зазначені в Директиві. Так, наприклад мінімальна зарплата в Угорщині складає 60% від середньої, в Болгарії- тільки 5%.
Політика Євросоюзу зараз спрямована на те, щоб кошти з фондів ЄС могли використовувати тільки ті компанії, де поважають права профспілок. Наприклад, в Болгарії протидія профспілковій діяльності віднесена до кримінального законодавства так само як і в Україні.
В ЄС йде робота по зміцненню і об’єднань роботодавців, оскільки часто-густо профспілці через відсутність соціального партнера немає з ким заключати договір. Є проблема створення жовтих профспілок і в Європі.
Великий блок питань був присвячений міграційним процесам в Європі, залучення мігрантів до навчання. Нестача кваліфікованих, передусім робітничих, кадрів піднімає на перший план питання підготовки кваліфікованого персоналу з мігрантів. Великі тренінгові кампанії та безліч курсів з перепідготовки не представляють стабільної системи навчання. Багато хто з мігрантів не має доступу до інформації про такі курси, а також немає фінансових ресурсів для проходження платного навчання.
Представники IndustriALL- Європа надали широкий огляд всіх законодавчих ініціатив ЄС для вирішення проблеми нестачі кадрів.
Чеські профспілки поділились досвідом з організації “e-learning”, електронного навчання, коли освітні курси розміщені на платформах з перекладом на багато мов.
Інший блок питання перенавчання постає у зв’язку з реалізацією Зеленої угоди, та переходом на низьковуглецеву економіку, що вимагає вирішення низки проблем збереження робочих місць і соціальних гарантій у галузях традиційної енергетики.
Голова Атомпрофспілки Валерій Матов розповів про стан паливно- енергетичного комплексу України під час війни, коли росія, країна-агресор і терорист, цілеспрямовано бомбардує енергетичну інфраструктуру з метою знищення економіки України, та знищення населення України, щоб на наступний зимовий період в Україні були виведені з ладу всі енергетичні об’єкти. Валерій Матов звернув увагу на те, що в центральній Європі дуже мало інформації про війну в Україні в ЗМІ та профспілкових ресурсах.
Він повідомив про важку ситуація на окупованій ЗАЕС, про викрадених членів профспілки на ЗАЕС, та роботу наших членів профспілки в умовах війни.
Володимир Дмитришин, голова Укрнафтогазпрофспілки, звернув увагу на факти руйнування, а то і знищення окремих об’єктів нафто-газової галузі російськими загарбниками, поранень і загибелі працівників, необхідність створення безпечних умов роботи під час війни.
І українські профспілки, і IndustriALL- Європа наголошують, що більш тісна співпраця профспілок та роботодавців в умовах війни, та участь профспілок у процесах відбудови будуть мати позитивні наслідки. Це особливо важливо оскільки, на жаль, нерідко при підготовці заходів з відбудови економіки України прослідковується тенденція замість залучення профспілок до вироблення актуальних рішень символічно підмінити їх голос іншими громадськими організаціями, які не мають жодного відношення до життя і проблем трудових колективів.
Учасники зустрічі підтримали розробку оновленої Резолюції «Конвергенція зарплат» на майбутній Конгрес IndustriALL-Європа, який відбудеться у 2025 році теж в Будапешті. Конвергенція зарплат- це відповідна висока зарплата за гідну роботу працюючих.
Учасники одностайно висловилися за європейську підтримку України та продовження надання солідарної підтримки профспілкам України.